Predmetnik osnovne šole
Predmetnik je dosegljiv na spletni strani ministrstva za vzgojo in izobraževanje: https://www.gov.si/assets/ministrstva/MVI/Dokumenti/Osnovna-sola/Ucni-nacrti/Predmetnik-OS/Predmetnik-za-osnovno-solo.pdf
Izbirni predmeti
Z izbirnimi predmeti želimo omogočiti učencem razvijanje lastnih interesov in sposobnosti.
Učenci od 4. do 6. razreda imajo glede na prijave neobvezne izbirne predmete:
- 4. razred: nemščino, računalništvo, šport in tehniko;
- 5. razred: nemščino, računalništvo in šport;
- 6. razred: nemščino in računalništvo.
V 7., 8. in 9. razredu učenci in učenke izberejo dve uri obveznih izbirnih predmetov, izjemoma tri ure. Razporejeni so v dva sklopa: družboslovno-humanističnega in naravoslovno-tehničnega. Obveznim izbirnim predmetom predmetnik namenja eno uro na teden, le tujemu jeziku dve.
Dodatni in dopolnilni pouk
Dodatni pouk je namenjen učencem z boljšim učnim uspehom, ki pri posameznih predmetih presegajo določene standarde znanja. S poglobljenimi in razširjenimi vsebinami ter z različnimi metodami dela, kot so: samostojno učenje, problemski pouk in priprave na tekmovanja, podpira doseganje višjih učnih ciljev. Urnik izvajanja dodatnega pouka se določi v mesecu septembru.
Učencem, ki poleg rednega pouka potrebujejo še dopolnilno razlago in pomoč učitelja, je namenjen dopolnilni pouk.S poglobljenim in specializiranim načinom dela učenci lažje usvojijo učne cilje. Poteka po urniku, objavljenem v septembru.
Individualna in skupinska pomoč
Izvajajo jo strokovni delavci šole in učenci sami.
Poteka na različnih ravneh:
- individualna in skupinska učna pomoč učencem,
- dodatna strokovna pomoč učencem z odločbami o usmerjanju,
- mentorstvo učencem s težavami na področju socialnega funkcioniranja,
- pomoč učencem v razredu (učencem z učnimi težavami in nadarjenim učencem),
- pomoč tutorjev tutorandom,
- razredne ure (obravnava različnih tematik, konstruktivno reševanje skupinske oddelčne dinamike, razreševanje nastalih dilem, razvijanje občutka za (so)pomoč sošolcu, razvijanje strpnosti do drugačnosti, krepitev vrednot OŠ Grm …),
- pomoč učencem z jezikovnimi primanjkljaji ter učencem z drugega jezikovnega področja in
- delovanje predsednika šolskega parlamenta.
Jutranje varstvo
Jutranje varstvo je organizirano za učence od 1. do 3. razreda od 6.00 do 8.15.
Za učence 1. razreda je jutranje varstvo brezplačno, za druge učence je plačljivo.
Podaljšano bivanje
Podaljšano bivanje je namenjeno učencem od 1. do 5. razreda. Začne se s kosilom, nadaljuje pa s sprostitveno dejavnostjo, samostojnim učenjem in ustvarjalnim preživljanjem časa.
V času sprostitvenih dejavnosti bodo učencem ponujene aktivnosti s področja športa, naravoslovja in kulture. Samostojno učenje je namenjeno opravljanju domačih nalog, bralnim aktivnostim in razvijanju učnih strategij. Med ustvarjalnim preživljanjem prostega časa učenci z različnimi dejavnostmi razvijajo svoja močna področja in interese. Poudarek pa bo tudi na samostojnem reševanju morebitnih medsebojnih konfliktov in razvijanju delovnih navad ter spoštljivega odnosa do ljudi, živali in narave.
Tečaji
V tretjem razredu načrtujemo izvedbo plavalnega tečaja pod vodstvom učitelja športne vzgoje, kolesarjenje je na programu v petem razredu, učenci opravijo kolesarski izpit pod vodstvom svojih učiteljic. V devetem razredu imajo učenci možnost obiskovanja plesnega tečaja.
Šola v naravi
Za učence organiziramo šolo v naravi, to je teden dni, ki ga namesto v učilnicah preživijo v prijetnem in spodbudnem naravnem okolju po vsej Sloveniji. Program zajema naravoslovje, športno-rekreativne vsebine in zakonitosti življenja v naravi.
- 3. razred: od 6. 1. do 10. 1. 2024 – CŠOD Jurček
- 7. razred: od 9. 9. 2024 do 13. 9. 2024 – Virc Poreč.
Starši lahko oddajo razredniku ali svetovalni delavki pisno prošnjo za subvencijo šole v naravi (lahko tudi po elektronski pošti).
O časovnem terminu in vsebini se razredniki pogovorijo s starši na roditeljskih sestankih.
Starši, ki bi imeli težave s plačilom, naj se pogovorijo s socialno delavko in razrednikom/-čarko.
Nacionalno preverjanje znanja
Ob koncu prvega, drugega in tretjega triletja je zaključno zunanje preverjanje znanja:
- 3. razred: matematika in slovenščina
- 6. razred: matematika, slovenščina in tuji jezik
- 9. razred: slovenščina, matematika ter tretji predmet, ki se poučuje v zadnjem triletju, vendar ne kot izbirni predmet. Tega določi minister 1. septembra. Doseženi rezultati se iz slovenščine in matematike upoštevajo pri vpisu v srednjo šolo.
V šolskem letu 2024/25 je za tretji predmet v 9. razredu izbran: biologija.
Učenci dobijo posebno potrdilo o dosežku na nacionalnih preizkusih znanja.
V namen dodatnega obveščanja je RIC pripravil publikacijo Nacionalno preverjanje znanja – Informacije za učence in starše.